Džbán se kočkou / pitcher with cat (modrá / blue)

Modrý džbán se kočkou

Blue pitcher with a cat

 

Ø průměr/ base: 8,3 cm // 3,3 in

výška/ height: 19 cm // 7,5 in

objem/ volume: 0,8 liter // 27 fl oz

 

450 Kč
Skladem (1 ks)

[FOR ENGLISH CLICK HERE]

Tento báječný džbán se dá používat na několik způsobů. Je to výborný doplněk do vašeho domova na vodu, na pivo, nebo jako váza na květiny, ale i originalní dárek pro vaši rodinu, kamarády, nebo kolegy z práce. Jisto jistě potěší milovníka barev nebo udělá radost k Vánocům nebo i jiné speciální události ať už bydlíte na venkově, nebo v centru města. V našem sortimentu máme i další smaltované výrobky, z kterých je možné sestavit praktickou a efektní sadu nádobí.

Vysoce kvalitní materiál: Naše smaltované džbány jsou z kvalitní posmaltované oceli. Jsou oddolné a jednuduše se čistí. Lze je používat každý den, nebo si je vystavit jako dekoraci. Smaltované džbány máme v několika bárvách. Motivy jsou unikátní, a od založení před 20 leti až po teď je kreslí naše zakladatelka, Markéta. Džbány můžete použít kdykoliv a kdekoliv - kuchyni dodají barvu, v přírodě, na ohni ohřejou vodu na čaj, a na pikniku nerozbijou. Dokonce vodí teplo, jednoduše se vnich dát vařit i ohřívat (kdyby jste džbán takto chtěli použít). Než je smaltovaný džbán hotový tak projde rukama několika lidem, smalt je zajímává technika, co používá skleněný prášek a pálí ho na 800C, což znamená, že každá konvice je trošičku jiná, a můžou na ní být malé nedokonalosti (občas černá tečka, nebo hrbolel, ale my si myslíme, že to ke smaltu patří)!

Co džbán snese? Plynový hořák, indukci, elektrickou i sklo-keramickou desku, oheň a dokonce i myčku. Pozor, nedavajte jej do mikrovlnky (je totiž z posmaltované oceli). Je to báječná alternativa k keramickým či skleněným džbánům (idealní také pro Montessori a lesní školy a školky)

Ze života Smaltum

Instagram

Facebook

Máte zájem prodávat naše produkty?

Napište na info@smaltum.cz a my vám dáme víc informací.

 

ENGLISH

This lovely multipurpose pitcher is a perfect addition to any kitchen. Made of enameled steel, which is durable, easy to clean and perfect to use in your everyday use as well as great on display, decoration in your home. Perfect for serving water at the table or to use as a flower vase. You can easily make a beautiful floral arrangement with just a single flower or a twig. Classic design to complement a stylish and functional range of kitchen and tableware.

A wonderfully unique item for your kitchen, or a gift for a special friend, relatives or a colleague. Perfect for outdoor or parties, simply essential for outdoor entertaining! Ideal filled with ice-cold lemonade, sangria or any other summer favourite. It is ideal for hosting and serving drinks without fear of any accidents.

 

High-quality material: Enamel pitcher or jugs if you like, are made of enameled steel, which is durable, easy to clean and perfect to use in your everyday use as well as great on display. Our pitchers come in various vibrant colours. All our designs are completely unique, created exclusively by us. Our pitchers can be used everywhere and anywhere - it’s a lovely and colourful addition to any kitchen and also perfect for the outdoors, camping, picnics, garden parties - simply essential for outdoor entertaining.These pitchers are very much a hand-crafted product which means each one  might differ slightly and may contain slight imperfections such as dimples, colour blemishes and black dots - all a testament to how unique and charming enamel pitchers are.

Care instructions

  • Heatproof (can be used on gas, electric and ceramic hob, oven, induction, open fire )
  • Dishwasher safe
  • Perfect for camping.
  • Built to last!
  • Not suitable for microwave.

Get in touch FB:

Facebook

Instagram

Shop-owner wanting to sell our products?

Get in touch at info@smaltum.cz and we’ll happily provide more information!

Kategorie: Nádobí / Enamelware
Barva / colour: modrá / blue
Vzor / design: kočka / cat

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: